Parkování na náměstí 30 minut zdarma

26.05.2026

Kolega Krutina uveřejňoval na sociálních sítí řadu nápadů, které sliboval svým voličům realizovat v příštím volebním období, když bude zvolen. Proč, říkala jsem si. V tomto volebním období je místostarosta, napřed po volbách s naší stranou zastupitelského stolu, poté po převratu s druhou stranou zastupitelského stolu. Navíc volební období ještě nekončí. Proč své nápady již nerealizoval nebo ještě nerealizuje? 

A tak jsem se rozhodla ukázat, že není třeba jen slibovat, že lze jednat, a to na tématu, které zajímá i mě: 30 minut parkování na náměstí zdarma.

Znáte to: máte doma maroda a potřebujete do lékárny. Honem do auta a na náměstí. Zaparkovat, dojít pro parkovací lísteček, do lékárny a domů. Nejvíce času z celé akce spolkne cesta pro lísteček. Co s tím?

Řešení se nabízí ihned: prvních 30 minut parkování zdarma. Nebo alespoň 15. Jak prosté.

Praktické provedení ale naráží na úskalí, které je třeba domyslet a dořešit.

Technicky s parkovacími automaty problém není. Lísteček si prostě nevyzvednete. Případně si vyzvednete nulový. Lze je přestavět i na chytré parkování, kdy zadáváte RZ vozu a na tu může být vázán určitý časový úsek zdarma, např. 15 nebo 30 minut denně.

Finanční aspekt ztráty příjmu pro městu sice nějaký je, ale dopad do financí města je minimální. Zvlášť vzhledem k tomu, že mnozí řidiči si parkování zdarma zavedli již sami, takže se vlastně moc nezmění. Finance tedy také zásadní problém nejsou.

Dalším problémem může být naše čestnost. Lze se spolehnout, že řidiči budou dodržovat nastavená pravidla? Jak bez lístečku zkontrolovat, že neparkují zdarma déle než stanovený limit? S nulovým lístečkem se už kontrola zdá být lepší. Nejlepší se v tomto ohledu jeví možnost chytrého parkování, která umožní určitý čas parkování zdarma, zároveň je ale dobře kontrolovatelná. Znamená to ale ono otravné běhání pro lísteček.

Další praktický problém představuje něco tak nehmatatelného a pro většinu těžko pochopitelného jako předpisy ohledně daně z přidané hodnoty, která musíme dodržet.

Mám ráda jednoduchá a praktická řešení, tak mě napadlo třeba následující:

V době od 08 do 17 hod je parkování zpoplatněno pro stání nad 30 min a stání do 30 minut je povoleno jen s použitím parkovacích hodin.

Ačkoli nemám místostarostenské možnosti a místo na správné straně zastupitelského stolu, zkusila jsem se na dubnovém zastupitelstvu do tématu pustit: navrhovala jsem zařadit bod parkování na náměstí 30 minut zdarma do programu a v něm uložit radě města, aby toto téma projednala. Návrh bohužel neprošel. Ale alespoň jsem to zkusila.

Takže prozatím budeme stále běhat pro lísteček i platit.
Share
Lenka Bauerová - blog zastupitelky
Všechna práva vyhrazena 2023
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!